brak netu

Jak zabezpieczyć się przed brakiem dostępu do internetu ?

W dobie dzisiejszych czasów dostęp do internetu to jeden z najważniejszych czynników funkcjonowania prawidłowo praktycznie każdej firmy.  Coraz częściej programy do zarządzania firmą funkcjonują w chmurzę gdzie dostęp do internetu jest warunkiem koniecznym funkcjonowania systemu. Bez internetu nie będziemy mogli również wysłać czy odebrać wiadomości e-mail.

W ostatnich wiadomościach czytamy o problemach największych dostawców  internetu co w większości przekłada się na brak dostępu do internetu albo bardzo słaby transfer uniemożliwiający stabilną pracę.

Nasuwa się więc pytanie, ile kosztuje brak dostępu do internetu dla mojej firmy ?

Przykładowa kalkulacja :

Zastój w pracy dla przykładowo 5-ciu pracowników w okresie 3-4-rech godzin biorąc pod uwagę średnią krajową to strata ok. 500zł

Co zrobić ?

Najprostszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jakie rekomendujemy jest posiadanie dodatkowego dostępu w razie pojawienia się awarii czy spadku transferu. Takie rozwiązanie daje nam niezależność od bazowego dostawcy ponieważ zawsze będziemy mieli do dyspozycji innego operatora. Ponadto taka konfiguracja może nam dać wreszcie płynną i stabilną prace jeśli router wyposażony jest w funkcje „load balancing”

Co potrzebuję ?

Do prawidłowej pracy musimy zaopatrzyć się w router z modemem 3/4G i kartę sim z dostępem do internetu

Jakiego operatora wybrać ?

W tym wypadku wybieramy najkorzystniejsza ofertę cenową,najlepiej  bez umowy oraz operatora u którego mamy dobry zasięg

Zestawienie cen według mobirank

Mapkę zasięgu wszystkich operatorów możemy sprawdzić np na stronie www.rfbenchmark.pl

Lub bezpośrednio u operatorów :

win10

Dlaczego warto wstrzymać się z aktualizacją Windows 10 ?

Dlaczego warto wstrzymać się z aktualizacją systemu Windows 10 ?

Od 29 lipca na świecie zadebiutował nowy system operacyjny Microsoft Windows 10.  Zgodnie z nową polityką Firmy Microsoft każdy użytkownik systemu Windows 7 i Windows 8.1 może za darmo zaktualizować system do nowej wersji

 

Ale czy powinniśmy ?

Nowy system to kompromis pomiędzy systemem Windows 8 a Windows 7, a więc wydaje się że mamy wreszcie dopracowany system dla każdego. Zostały połączone wszystkie najbardziej cenione funkcjonalności z wyżej wymienionych systemów. Pojawiło się też ponownie menu start znane z Windows 7 ale już z rozwijalnymi „kafelkami”. Są też nowości takie jak Cortana (osobisty asystent systemu) oraz zupełnie nowa przeglądarka Microsoftu o nazwie Edge. Ponadto sam system ma niższe wymagania sprzętowe co powinno się przełożyć na szybkość w działaniu oraz możliwość odpalenia na słabszych/starszych urządzeniach.

Nowy Windows 10 to zdecydowanie udany system a w dodatku nic nie kosztuje. Jednakże to system świeżo po premierze jeszcze z wieloma błędami sukcesywnie łatanymi.

 

Wstrzymaj się jeszcze kilka dni!

Zaoszczędź sobie nerwów z np. niedziałającym prawidłowo systemem lub też brakiem sterowników dla twojego urządzenia

Tym bardziej, że nowa przeglądarka nie ma jeszcze pełnej funkcjonalności (rozszerzenia)

 

Natomiast jeśli już zaktualizowałeś system i masz problemy napisz do nas

browser2

Jak przyspieszyć przeglądarkę internetową ?

Przeglądarka internetowa spowalnia prace całego komputera ?

Przeglądarka internetowa to w dzisiejszych czasach najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane narzędzie. Dlatego jeśli wykorzystujemy je codziennie to trzeba dopilnować by pracowała stabilnie i wydajnie .

Poza tym przeglądarka internetowa wpływa znacząco na pracę całego systemu ,nikt nie lubi jak komputer się zawiesza i trzeba czekać aż wykona się prosta operacja.

 

Co mogę zrobić by poprawić wydajność ?

Przeglądarki mogą działać powoli z wielu przyczyn : niewystarczającej ilości pamięci, dodatkowej aplikacji współpracującej z przegladarką, przeładowanego cache czy spowalniające dodatki.

Bardzo często wystarczy tylko wyłączyć niepotrzebne funkcję by praca znowu stała się przyjemna.

 

Zalecamy zatem sprawdź zainstalowane rozszerzenia w ustawieniach przeglądarki i wyłącz funkcję które są Ci niepotrzebne

  • w Firefox → menu → dodatki
  • w Chrome wpisz w adresie URL (na samej górze) chrome://extensions/

Co można jeszcze zrobić ?

Za każdym razem, gdy klikasz na jakąś stronę, przeglądarka gromadzi obrazki i inne informacje w pamięci tymczasowej. W przypadku stron, które odwiedzasz często, jest to dobre rozwiązanie, ponieważ znacznie przyspiesza wczytywanie się strony. Jednak, jeśli odwiedzasz niektóre strony tylko raz , to pamięć staje się przeładowana, a przeglądarka zaczyna działać wolniej.

Żeby usunąć tymczasowe plik w Firefox czy Chrome użyj skrótu CTRL+SHIFT+DEL

 

Optymalizacja przeglądarki dla bardziej zaawansowanych !

Przeglądarce Firefox modyfikację można bardzo prosto przeprowadzić przy pomocy wpisania w adres URL tekstu  about:config

Po wpisaniu pojawi się ostrzeżenie o ryzyku modyfikacji które trzeba zaakceptować jeśli chcemy przeprowadzić zmiany

about config

Teraz wystarczy tylko w wyszukiwarce na samej górze wpisać niżej wymienione słowa klucze i zmodyfikować wartości.

UWAGA !  modyfikację przeprowadzasz na swoje ryzyko
  • network.http.max-connections – zwiększanie jednoczesnych połączeń na serwer. Zalecamy wartość 48 lub 96.
  • browser.download.manager.retention – modyfikacja tego wpisu na 0 przyspieszy uruchamianie. Jest to wpis dotyczący listy ostatnio pobieranych plików, a powszechnie wiadomo, że im więcej jest, tym przeglądarka wolniej startuje. Po modyfikacji lista pobierania będzie automatycznie czyszczona po zakończeniu pobrania.
  • security.dialog_enable_delay - zmniejsza czas oczekiwania przed instalacją dodatków i rozszerzeń do 1s. W tym celu ustawiamy wartosć 1000. (typ Integer)

kolejne modyfikacje które mogą wpłynąć na szybszą pracę:

  • network.http.pipelining : true
  • network.http.proxy.pipelining : true
  • nglayout.initialpaint.delay : 0
 
By zaakceptować zmiany należy ponownie uruchomić przeglądarkę.

Jeśli nie możemy wyszukać wyżej wymienionych funkcji to oznacza że nie ma ich zainstalowanych i można je dodać klikając prawym przyciskiem myszy -> dodaj ustawienie typu… + wartość

 Zapraszamy do kontaktu, chętnie zrobimy to za Ciebie


groźba utraty połączenia z bankiem

Dlaczego zmiana systemów Windows w bankach stanowi problem dla Twojej firmy

Groźba utraty połączenia z bankiem

Ważna uwaga dla wszystkich którzy pracują na komputerach z oprogramowaniem Win XP:

Jak dowiadujemy się z serwisów bankowości elektronicznej – Banki przechodzą na co raz to nowsze i lepsze systemy zabezpieczeń. Zmieniają wersję certyfikatów SSL które zabezpieczają połączenie po szyfrowanym protokole HTTPS.
Jak informuje nas m.in. bank ING korzystanie z ich systemu nie będzie możliwe dla użytkowników, którzy korzystają z systemu operacyjnego WINDOWS XP i nie posiadają zainstalowanej aktualizacji ServicePack 3.
Jeżeli chcemy dokonać samodzielnie aktualizacji – róbmy to tylko i wyłącznie poprzez oficjalną stronę Microsoft: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/help/learn-how-to-install-windows-xp-service-pack-3-sp3

Jak sprawdzić jaką mamy wersję systemu Windows?

więcej…

Atak na router - bezpieczeństwo informatyczne

Atak na routery – jakie zagrożenia za sobą niesie i jak się chronić

Czy atak na routery stanowi zagrożenie?

Bezpieczeństwo firmy to nie tylko systemy antywłamaniowe czy też bezpieczeństwo finansowe. Coraz częściej podnosi się problem bezpieczeństwa informatycznego, które obejmuje zabezpieczenie sieci komputerowych i sprzętu przed awariami lub kradzieżą, ale także bezpieczeństwo przechowywanych danych.

W ostatnim czasie pojawiło się nowe, bardzo duże zagrożenie, jakim jest wykorzystanie przez hackerów dziur w systemach bezpieczeństwa routerów sieciowych. Atak na routery staje się plagą wielu firm, dla których połączenie z Internetem stanowi podstawową formę komunikacji. Pełną listę zagrożonych modeli możecie Państwo znaleźć na naszej liście zagrożonych routerów.

Czy wirus na routerze jest groźny?

więcej…

awaria systemu windows

Awaria systemu Windows? Co zrobić.

Co zrobić, gdy firmę dosięgła awaria systemu Windows?

Zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu związanego z systemem operacyjnym Windows jest często bardzo trudne ze względu na złożoność i różnorodność konfiguracji systemu.

Wraz z powstawaniem kolejnych wersji Windows, rodzi się coraz więcej metoda rozwiązywania problemów.

Jedną z najskuteczniejszych jest weryfikacja programów i procesów uruchomionych w tle.

Jak to sprawdzić?

Z jakiego narzędzia skorzystać?

więcej…

audyt-bezpieczenstwa-informatycznego

Audyt bezpieczeństwa informatycznego

Audyt bezpieczeństwa informatycznego

Niedawno opublikowany raport z ponad 1200 audytów bezpieczeństwa FireEye (jednego z dostawców oprogramowania i usług) wykazał, że aż 97% firm zostało zaatakowanych poprzez sieć Internet. Umożliwiło to atakującym przejęcie i zdalne zarządzanie komputerami, bez wiedzy użytkownika.

Skala problemu świadczy o rosnącym poziomie zagrożenia bezpośrednio dla firm i ich danych.

Niestety badanie wskazało także na niską świadomość problemu u osób zarządzających lub odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji.

Co zatem należy zrobić, aby zabezpieczyć firmę i jej dane?
więcej…

Audyt Legalności Oprogramowania

Audyt legalności oprogramowania

Czym jest audyt legalności oprogramowania, jak wygląda i czym się kończy?
Dla wielu z nas jest to termin, który kojarzy się z kontrolą, karą lub innymi nieprzyjemnościami…
Czy zatem naprawdę jest się czego bać?

Audyt legalności oprogramowania

Jeżeli zapytamy jakiegokolwiek przedsiębiorcę o kwestie oprogramowania w firmie to wszyscy zgodnie odpowiedzą, że albo mają oprogramowanie w 100% legalne, albo nie za bardzo kojarzą co mają, ale na pewno wszystko jest „legalne”.

Audyt legalności oprogramowania to proces sprawdzania posiadanego oprogramowania pod kątem legalności oraz sposobu wykorzystania zakupionych licencji.

Jak wygląda to w praktyce i dlaczego tak ważne jest przeprowadzenie audytu i kontrola własnego sprzętu?
więcej…