Awaria systemu Windows? Co zrobić.

Co zrobić, gdy firmę dosięgła awaria systemu Windows?

Zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu związanego z systemem operacyjnym Windows jest często bardzo trudne ze względu na złożoność i różnorodność konfiguracji systemu.

Wraz z powstawaniem kolejnych wersji Windows, rodzi się coraz więcej metoda rozwiązywania problemów.

Jedną z najskuteczniejszych jest weryfikacja programów i procesów uruchomionych w tle.

Jak to sprawdzić?

Z jakiego narzędzia skorzystać?


Najprościej i najbezpieczniej skorzystać z wbudowanych narzędzi w system operacyjnym takich jak manager procesów. Można go uruchomić poprzez wybranie skrótu klawiszowego ctrl+alt+del.

W trakcie analizy zajętości pamięci lub procesora możemy zdiagnozować problem oraz go naprawić, usuwając np. niepotrzebną aplikację.

manager-procesów-windows

Kolejną kluczową operacją może okazać się skanowanie dysku w poszukiwaniu błędów. Proces ten można przeprowadzić po wybraniu właściwości dysku/partycji z menu kontekstowego, dalej zakładki „narzędzia” oraz wybraniu opcji „sprawdź”.

System potrafi czasem naprawić uszkodzone sektory albo wskazać uszkodzony dysk.

skanowanie-dysku

Czyszczenie i odwirusowanie komputera

Poza podstawowymi narzędziami systemowymi są również programy, które oczyszczają komputer, czyli skanują system pod kątem szkodliwego oprogramowania.

Zalecamy jednak nie instalowanie tego typu programów samemu, ponieważ można w ten sposób pogorszyć sprawę i utracić bezpowrotnie dane!!

Warto jednak skorzystać z dostępnych programów antywirusowych. Usuną one wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa. Warto przy tym pamiętać, iż  99% programów antywirusowych w wersjach darmowych nie jest przeznaczona do użytku komercyjnego. Tym samym nie można legalnie z nich korzystać w firmach.

Ponieważ na co dzień zajmujemy się sprzedażą większości programów antywirusowych – analizując obecny stan oraz zapotrzebowanie firmy skutecznie pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Klienta biznesowego.

Awaria systemu Windows – co zrobić w trudnych przypadkach?

Najlepszym rozwiązaniem w tego typu problemach jest zawsze pomoc informatyka, który spróbuje przywrócić system do świetności w taki sposób, aby zachować dane.

Warto zaufać specjaliście, który wie, co robi.

Przywracanie systemu Windows

Często w sytuacji, gdy nasz system nie pracuje prawidłowo a skanowanie systemu różnymi narzędziami diagnostycznymi nie pomaga, warto skorzystać z funkcji przywracania systemu.

Jeśli odpowiednio wcześniej skonfigurowaliśmy punkt przywrócenia, będziemy mogli powrócić do wcześniejszych ustawień. Punktem przywrócenia jest moment wykonania aktualnej kopii zapasowej systemu. To właśnie z niej przywracana jest „świeża” wersja Windows w trakcie naprawy.

przywracanie-systemu

W przypadku, gdy nie ma skonfigurowanego punktu przywracania albo ta operacja nie skutkuje, pozostaje nam niestety najczęściej instalacja systemu od nowa lub odtworzenie systemu z kopii zapasowej.

Dlatego też bardzo dobrymi technikami zapobiegania takim przypadkom jest odpowiednia optymalizacja komputera oraz tworzenie systematycznie kopii zapasowej.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić napisz zadzwoń pomożemy!

Skonfigurujemy prawidłowo system, zoptymalizujemy pod kątem bezpieczeństwa, czy wydajności oraz zadbamy o kopię zapasową zarówno systemu, jak i danych.

Awaria systemu komputerowego