Bezpieczna instalacja oprogramowania

Jednym z wielu problemów spotykanym w firmach jest masowa instalacja oprogramowania, które bardzo często jest niepotrzebne. Co więcej – a podczas instalacji instalujemy mnóstwo innych małych programów/toolbarów/dodatków do przeglądarek itp., których rola nierzadko jest nieznana. Wielu przedsiębiorców wystrzega się przed nakładaniem ograniczeń na swoich pracowników, a tym samym naraża się na instalację oprogramowania zbierającego nasze dane lub rozsiewające złośliwe programy.

Podstawowym błędem, który popełniają użytkownicy jest instalacja oprogramowania z nieznanych źródeł oraz wyszukiwanie oprogramowania po jego funkcjonalności, a nie nazwie.

W przypadku gdy mamy już program, który pożądaliśmy (lub tylko myślimy, że go chcemy) częstym błędem jest niezwracanie uwagi na to, co pojawia się na ekranie komputera podczas instalacji. Standardowo chcąc zacząć jak najszybciej używać danej aplikacji, akceptujemy każde pojawiający się komunikaty i wyrażamy zgodę przy jakiejkolwiek licencji.

Może się to skończyć na przykład masowym zaśmieceniem przeglądarki tzw. toolbarami:

Problem z instalacją wielu dodatków

Jak do tego dochodzi? Najczęściej przez naszą nieuwagę. Poniżej zrzut ekranu z przykładowej instalacji programu:

install

Jak się przed tym uchronić? Jedyną złotą radą pozostaje tutaj po prostu czujność i zastanowienie się, czy postawienie „ptaszka” nie będzie powiązane z jakąś aplikacją zewnętrzną. Kiedy jednak już do tego dojdzie, radzimy - skontaktujcie się Państwo z nami. Pomożemy!

Wsparcie informatyczne dla firm - Mój Informatyk